top of page
  • תמונת הסופר/תexplorer

מה זה עיצוב תכשיטים בשעווה, ולמה כדאי לכם מאוד ללמוד את זה

עודכן: 4 בנוב׳ 2019

על שעווה בקצרה - שעווה זהו חומר טבעי או סינטטי שמשנה את מצב הצבירה שלו בטמפרטורה גבוה, כלומר זהו חומר שהופך להיות נוזל כשמחחמים אותו.

אז איך כל זה קשור לעיצוב תכשיטים-

90% מכלל התכשיטים בעולם מיוצרים בתהליך השעווה הנעלמת. גם כאשר המודל נבנה בריינו (תוכנת מחשב), הוא עדיין עובר את התהליך הזה: אחרי שיוצרים בתוכנת מחשב, מדפיסים מודל ,בפלסטיק מיוחד דמוי שעווה, במדפסת תלת מיימד, לאחר מכן המודל עובר את תהליך היציקה, כלומר הוא נשרף בתנור בחום גבוה והחלל שנותר מתמלא במתכת. עכשיו יש לנו מודל מתכת, שלמודל זה עושים תבנית גומי, ולאחר מכן יוצקים שעווה לתוך התבנית, ועכשיו יש לנו שעווה שאותה יוצקים ובסוף התהליך מקבלים תכשיט במתכת רצויה.

אני יודעת שאולי זה נשמע לכם קצת מסובך, אבל זה ממש לא. את היציקה עושים בבתי יציקה מיומנים ומקצועיים, ככה כל מה שנותר לכם הוא רק ליצור את המודל משעווה , להביא אותו ליצקן ולאסוף רק בסוף התהליך, אפילו את הגימור אפשר לעשות בבית היציקה אם הם נותנים את השירות הזה.


אז למה כדאי לכם מאוד !! ללמוד על השעוווה-

אני בכוונה לא מגדירה את תהליך העבודה בשעווה , כיוון שיש מגוון סוגי שעוות, יש שעוות קשות שעבודה איתם בטכניקת הגילוף , כמו בעץ, יש שעוות רכות שניתן לפסל איתן, בדומה לעבודת חימר, יש חוטי ודפי שעווה, יש עבודה בטיפטוף, ויש אפשרות גם להכין שעווה מיוחדת למטרה ספציפית משלכם, עולם עבודה בשעווה הוא עצום, כל יום אני מגלה משהו חדש שלא ידעתי או לא חשבתי שאפשר לעשות.

שעווה זה עולם קסום, לדעתי כל אחד יכול למצוא טכניקה שמתאימה בדיוק בשבילו, מתוך אין ספור טכניקות.

חוץ מהרבה טכניקות שמאוד מקלות על העבודה, שעווה מאפשרת להגיע לתוצאות שמאוד קשה להשיג בשום טכניקה אחרת, שעווה יכולה לחקות טכניקות אחרות, ולא ההפך.

אחד היתרונות הכי גדולים של שעווה , שהיא לא דורשת הרבה כלים לעבודה , לפחות לא בתור התחלה, אפשר להתחיל לעצב בשעווה עם מספר מאוד קטן של כלים בסיסים, אפשר לעבוד בשעווה מכל מקום שיתחשק לכם, לא צריך עמדה מיוחדת ולא שולחן, אני מכירה זוג אומנים שמכינים תכשיטים משעווה ואוהבים לטייל בטבע, אז הם שילבו את שתי האהבות שלהם ולפעמים יוצאים לטבע בשביל ליצור תכשיטים מיוחדים.


למה לדעתי טכניקת שעווה נדחתה לשוליים ולא פופולרית כמו צורפות, לדעתי מי שאשם בזה זוהי תעשיית כלים לצורפים ותכשיטנים, טכניקת שעווה קיימת אלפי שנה, עוד לפני שיכלו להלחים או לנסר מתכת, ידעו ליצור תבניות באבן או חימר ולצקת לתוכן מתכת נוזלית, אז איך קרה שהיום הצורפות מנצחת? לחנויות ציוד לצורפות לא משתלם שאנשים ילמדו טכניקת שעווה , לעומת צורפות שעווה דורשת מעט מאוד כלים, וגם אותם אפשר ליצור בבית.

אנשים גם נרתעים משעווה כי הם חושבים שזה מאוד קשה, וצריך להיות פסל מקצועי וסופר מוכשר בשביל ליצור טבעת או תליון, וגם זה לא נכון, כיוון שיש טכניקות וקיצורי דרך רבים כדי ליצור יצירות אומנות ממש.

אני בעצמי לא ידעתי את כל הדברים האלה גם אחרי שלמדתי 4 שנים עיצוב תכשיטים, גיליתי הרבה מאוד דברים אחר כך, כי רציתי להקל על עבודה ולקצר את זמן העבודה , קראתי עשרות ספרים על שעווה וטכניקות שקשורות בה, למדתי מהטובים ביותר טריקים והמצאתי קיצורי דרך, וכל זה במטרה ללמד אנשים שלייצר תכשיטים לא חייב להיות כרוך בעבודה קשה מאוד וזה יכול להיות כיף , זה צריך להיות כיף.

לא כל אחד בנוי לצורפות, אבל כל אחד יכול למצוא בשעווה טכניקה שמדברת אליו, אני לא מנסה להגיד שזה לא דורש עבודה ושמהיום הראשון אתם תייצרו תכשיטי יוקרה, אבל שעווה תאפשר לכם להגיע לתוצאות מעולות בזמן קצר מאוד, תוצאות שצורפות לא תאפשר.


27 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page